yükleniyor...
Yükleniyor Lütfen Bekleyiniz...

Kanal İstanbul’da Felaket Senaryosu Hazır

anasayfaYOL TARİFİ
Yol Tarifi resimi
anasayfaDÖVİZ KURU
 • DOLAR ALIŞ
 • DOLAR SATIŞ
 • EURO ALIŞ
 • EURO SATIŞ
 • İNGİLİZ STERLİNİ ALIŞ
 • İNGİLİZ STERLİNİ SATIŞ
anasayfaİSTATİSTİKLER
 • ZİYARETÇİ ŞUAN1
 • ZİYARETÇİ BUGÜN132.031659056
 • ZİYARETÇİ BU AY4015.96296296
 • ZİYARETÇİ BU YIL48191.5555556
 • ZİYARETÇİ TOPLAM433724
 • TOPLAM İLAN SAYISI175
 • ARSA İLANI SAYISI172
 • BİNA İLANI SAYISI0
 • KONUT İLANI SAYISI3
 • İŞYERİ İLANI SAYISI0
anasayfaETİKETLER
anasayfaKanal İstanbul’da Felaket Senaryosu Hazır

Arnavutköy’ü yakından ilgilendiren Kanal İstanbul ile ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ulusal güvenlik uzmanlarına danışarak, Kanal İstanbul’un bu bölgeye yapılması halinde adaya dönüşecek İstanbul’un batı yakası için oluşabilecek risklerle ilgili senaryo hazırlattı.

 

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na iki ayrı soru öngeresi verdi. Oran, ulusal güvenlik alanında uzman kişilere danışarak hazırladığı senaryo çerçevesinde, Kanal İstanbul’un yapılması durumunda ulusal güvenlik açısından oluşacak risklere dikkat çekti.

Umut Oran, bu senaryoya dayalı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Batı İstanbul’u bir adaya çevirecek bu proje kabaca 5-6 milyon insanın bir kısmının doğal felaket veya radyoaktif serpinti durumunda tahliyesi gerektiğinde doğuda iki köprü ve Marmaray tüneline; batıda bu kanal üzerinde kurulacak köprülere mecbur kalınması halinde bu felaket durumunda tahliye nasıl gerçekleşecektir? Benzeri biçimde savaş durumunda köprülerin yıkılması halinde Trakya’nın takviyesi sadece deniz yolu ile mi sağlanacaktır?” sorularını yöneltti.

Oran, Erdoğan’a,ayrıca  şu soruları da yöneltti:

Montreux sözleşmesini etkileyecek mi?

Çılgın Kanal İstanbul projeniz için bölgenin temel antlaşmaları olan KEİ ve Bükreş Antlaşmaları çerçevesinde sahildarlarla istişarede bulundunuz mu?

Dünyada, mevcut doğal ve işleyen bir boğaz var iken buna paralel, insan yapısı, alternatif bir kanal örneği var mıdır?

Kanalın gerçekleşmesinin, sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenlemeyen aynı zamanda Karadeniz-Marmara ve Çanakkale bölgesinde bir güvenlik rejimi de tesis eden, Montreux Sözleşmesine etkisini değerlendirdiniz mi? Sözleşmenin omurgası olan Türk Boğazlarının bütünlüğünü bozarak, değiştirebilecek süreçlere karşı bir planınız var mıdır?

Boyu 40 kilometre, genişliği 150 metre ve yüksekliği 25 metre olan içi su, etrafı beton dolu bir hacmin, beklenen büyük Marmara depreminde deniz dibinde fay kırılmasıyla oluşacak enerjiden ne şekilde etkileneceği; bölgede yaratılan jeolojik değişikliğin bu kanal ve civarında oluşturulacak yerleşim birimleri üzerindeki etkisi modellenmiş midir?

Batan gemi nasıl çıkartılması nasıl olacak?

*Kanal İstanbul’un ortalama 150 metre genişliği, 25 metre derinliği olacağı öne sürülmektedir. Bu kanalda herhangi bir gemi batması veya 1979’da yaşandığı gibi İndependenta benzeri bir süper tanker günlerce yanarsa, Boğaziçi’nden çok daha dar olan bu kanalda kazaya nasıl müdahale edilecek, gemi enkazları nasıl kaldırılacaktır?

Radyoaktif serpintide tahliye nasıl yapılacak?

*Batı İstanbul’u bir adaya çevirecek bu proje kabaca 5-6 milyon insanın bir kısmının doğal felaket veya radyoaktif serpinti durumunda tahliyesi gerektiğinde doğuda iki köprü ve Marmaray tüneline; batıda bu kanal üzerinde kurulacak köprülere mecbur kalınması halinde bu felaket durumunda tahliye nasıl gerçekleşecektir?

Trakya savunmasız kalacak

*Benzeri biçimde savaş durumunda köprülerin yıkılması halinde Trakya’nın takviyesi sadece deniz yolu ile mi sağlanacaktır?

Batı İstanbul susuz kalır mı?

Yaklaşık 5-6 milyon insanın yaşayacağı, yeni Batı İstanbul adasının doğal kaynakları, başta su olmak üzere adayı beslemeye yetecek midir? Bu kapsamda kanalın Ergene havzasıyla etkileşimi irdelenmiş midir?
*Batı İstanbul adasının tüm dış lojistiğinin doğudan ve batıdan birkaç köprüye bağımlı kalmasının ne gibi zafiyet yaratacağı irdelenmiş midir?

Deprem sonrası oluşacak tsunami ve deniz yükselmesinin etkileri veya kanalın doğayı değiştiriyor olmasının yaratacağı “kertik tesirinin” büyüklüğü ve bunun jeolojik sonuçları hakkında gerekli modellemeler yapıldı mı?

Marmaray’da olduğu gibi çıkabilecek ‘çanak çömlekler’ için herhangi bir ön araştırma yapıp herhangi bir arkeolojik önlem aldınız mı?

Marmara Denizi kirlenecek

Tuzluluk nedeniyle Karadeniz’den Marmara’ya doğru, saatte 8 kilometreden daha büyük bir hızla akacak yeni satıh akıntısının gerek Marmara ve gerekse Batı Karadeniz’de yaratacağı hidrografik etkiler ile eko sistem dengesi üzerindeki olumsuz etkileri modellemeler yapılarak irdelenmiş midir?

Bu akıntının, Karadeniz’de hakim kuzeyli rüzgarların da etkisi ile artacağı ve Tuna Havzası nedeniyle halen Karadeniz’in en kirli bölümünü teşkil eden (Tuna Deltası) Batı Karadeniz’in kirli satıh sularını Marmara’ya taşıyacağı ve zaten çok kirli olan Marmara’daki kirlenmeyi kat be kat artıracağı değerlendirilmiş midir?
*Halen İstanbul Boğazından günde, 130-140 ticaret gemisi, Montreux Sözleşmesine göre geçiş ücreti ödemeden geçme hakkı söz konusu iken bitmesi durumunda İstanbul Kanalından niçin paralı geçiş yapsın?

Referandum şart

Coğrafya değiştiren bu projenin gerek Montreux Sözleşmesine gerekse çevreye etkileri göz önüne alınarak TBMM’de onaylanması ve İstanbul/Tekirdağ halkına bölgesel bir referandum ile sorulması gerekli değil midir?
*Söz konusu kanal, Doğu Trakya’nın ekolojisini ne şekilde değiştirecektir? Kaybedilecek tarım arazisinin yıllık getirisi hesap edilmiş midir? Bu devasa projede alt yapı gereksinimleri nedeniyle kaç ağaç kesilecektir?
*Bu kanaldan 150-200 milyon metreküp hafriyat, 8-10 milyon metreküp çimento ve bir o kadar da çelik donatı işi çıkacağı düşünüldüğünde gerçekte ne kadarlık bir maliyet söz konusudur?

Bu inşaatın yapım- teslim süresi için ne kadarlık bir süre öngörmektesiniz?